Zeman: Pomoc Ukrajině by měla být vázána tvrdými podmínkami

Tvrdými podmínkami by měla být podle prezidenta Miloše Zemana vázána případná pomoc Evropské unie Ukrajině. Podle něj by v současné době tato pomoc skončila v kapsách oligarchů. O dění kolem Ukrajiny se prezident zmínil při setkání s obyvateli Přerova. Návštěva přerovského regionu se stala jednou z posledních zastávek Miloše Zemana v Olomouckém kraji, kde je dnes třetím dnem. 

O pomoci Ukrajině jednaly ve čtvrtek v Bruselu špičky států EU. Český premiér Bohuslav Sobotka výsledek jednání označuje za dobrý, vyslal prý jasný podpůrný signál Ukrajině. "Současně byl vyslán jasný vzkaz směrem k Ruské federaci, v tom smyslu, že EU pokládá za nepřijatelné, aby Rusko zasahovalo do suverénních práv sousedního státu a snažilo se nějakým způsobem využít situace na Krymu k tomu, aby na úkor Ukrajiny rozšířilo svoje území," uvedl Sobotka při dnešní návštěvě Brna. 
    
Zeman zopakoval, že o sestavení vlády mohou rozhodovat jedině občané ve svobodných volbách. "Kdyby nyní Evropská unie poskytla pomoc Ukrajině, skončí v černých dírách, v kapsách oligarchů. Pokud bude poskytnuta po svobodných volbách, bude to muset být pomoc vázána na velmi tvrdé podmínky. Pokud Ukrajina skutečně cítí přináležitost k Evropě, měla by akceptovat určité oběti, které jí toto přidružení v prvních pěti deseti letech přinese," řekl Zeman s tím, že jde například o výrazné zdražení energií. 
    
Zeman již ve středu v Olomouci uvedl, že je přesvědčen o tom, že by se na Ukrajině měly co nejdříve konat svobodné volby, nejlépe pod dohledem a s plnou kontrolou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Česká republika by měla na Ukrajinu v této souvislosti podle něj vyslat své pozorovatele. Důvodem je podle něj riziko jejich falšování. "Byl jsem na Ukrajině krátce před revolucí, Janukovyč veřejně slíbil, že podepíše asociační dohodu s Evropskou unií. Najednou svůj původní názor změnil a odmítl dodržet svůj slib. Na tomto případu jde vidět, co se stane, když politici neplní své sliby," dodal Zeman. 
    
V souvislostmi s událostmi Krymu připomněl dnes Zeman dění v Kosovu v minulosti. "Chtěl bych upozornit na fakt, na který někteří z nás už dávno zapomněli. Existuje tady historický precedens odtržení části suverénního státu od tohoto státu a to vzdor rezolucím Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. Ten precedens se jmenuje Kosovo. Veřejně jsem vystupoval proti odtržení Kosova, kritizoval jsem, že Česká republika uznala nezávislost Kosova a nyní svým způsobem sklízíme plody, které jsme zaseli. Bylo by pokrytecké tvrdit, že nezávislost Kosova je v pořádku a nezávislost Krymu je nemožná. Musíme každému měřit stejným metrem," řekl dnes na dotaz ČTK Zeman. 
    
Při setkání s obyvateli Přerova Zeman znovu poukázal na případnou stavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe, která by podle něj přinesla kraji po dobu 15 let práci 60.000 lidí. "Jsou lidé, kteří tento projekt odmítají. Místo věčné kritiky by měli předložit něco jiného, rozumný projekt, investici, která dá práci lidem na Přerovsku a v okolí," uvedl prezident. 
    
Na setkání s prezidentem v Přerově přišlo asi 500 obyvatel. Cestu po regionu zakončí prezident odpoledne návštěvou zvonařské dílny v Brodku u Přerova. Tamní zvonaři pro něj připravili kopii bronzového lva z 18. století. "Má to připomínat sílu mužství," řekla ČTK zvonařka Leticie Vránová - Dytrychová. Zdejší zvonaři již vyrobili pro prezidenta také půldruhého kilogramu těžký zvon, který Zemanovi věnovalo hejtmanství. 
 
zdroj: ČTK