Incident se stal v noci z 20. na 21. srpna 2011. Cestou z diskotéky se potkaly dvě skupiny, v jedné takzvaní bílí Češi, v druhé - a výrazně početnější - Romové. Nejdřív se zdálo, že přesila útočila na mladíky jdoucí z diskotéky bezdůvodně, pak se ukázalo, že minimálně někteří aktéři se mezi sebou znali. Údaje o počtu útočníků se pohybují od 14 do 20. Při potyčce došlo na kameny a teleskopické obušky, útočníci rozmlátili i vchodové dveře do domu. Sedm z nich bylo nakonec obviněno, dva napadení skončili v lékařské péči.
Teď incident půjde před soud. Obžalováno je sedm mladíků, z toho tři z rasově motivovaného ublížení na zdraví. Méně než 18 let bylo v době útoku hned čtyřem z útočníků, nejstaršímu je šestadvacet. Tři z nich byli ve vazbě, podle médií už z ní ale byli propuštěni.
Původně se hovořilo o obžalobě z těžkého ublížení na zdraví, nakonec ale jde jen o ublížení. V trestní sazbě je velký rozdíl - za první prohřešek s rasovým podtextem může soud dát až dvanáctiletý trest, za druhý maximálně pět. Mladiství by měli dostat polovic. "Hlavní líčení už je nařízeno na 9. října," řekla ČTK zaměstnankyně soudu.
Případ vloni v srpnu zapůsobil jako rozbuška a napětí mezi starousedlíky a sociálně slabou, zejména romskou komunitou přešlo do otevřené nesnášenlivosti. Po bitce se ve městě konala velká demonstrace, při níž dav zhruba 1500 lidí zkoušel vyprovokovat potyčky s Romy. Hodně aktivní v provokacích byl právě jeden z napadených, který před tím ležel se zraněními v nemocnici. Demonstrace se konaly i na jiných místech Šluknovského výběžku a až do příchodu zimy se počty účastníků počítaly minimálně na stovky.
"Řekl bych, že ta situace před rokem byla zbytečně moc vyhrocená a některé věci ukvapené," hodnotí po roce situaci předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser (HNHRM/PRO kraj). Během podzimu se v jindy opomíjeném výběžku střídaly ministerské delegace a až tehdy podle Zosera starostové zjistili, že leccos mohou upravit sami. Výsledkem jsou nové vyhlášky o veřejném pořádku či regulace heren. "Dost věcí to zlepšilo. Pak je ještě potřeba řešit věci na centrální úrovni, tady už můžeme jen žádat a prosit," řekl Zoser.
Největší pomocí by prý pro obce a další organizace bylo zvýšení počtu lidí, které mohou zaměstnat na veřejně prospěšné práce, a také přidání terénních pracovníků. I tak ale v regionu pořád vládne strach z toho, že bude pokračovat cílené stěhování chudých z vnitrozemí do jejich regionu.
zdroj: ČTK