Sté výročí Zbrašovských aragonitových jeskyní připomenou výstavy

Letošní sté výročí objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní budou lidem připomínat od začátku června v Hranicích na Přerovsku dvě výstavy. Jedna bude mapovat historii i současnost jeskyní, druhá představí fotografie ze zázemí moravských jeskyní. Oslavy tím však zdaleka nekončí, v útrobách jeskyně se chystá například koncert November 2nd či expozice výtvarníka Michala Trpáka.

Stěžejní akce připomínající výročí objevení se odehrají od 3. června v zámecké dvoraně. Podle mluvčího radnice Petra Bakovského bude tento den otevřena ve dvoraně výstava o historii jeskyní. "Další výstava v severním křídle zámku je věnována uměleckým fotografiím Petra Zajíčka a má název Kouzlo moravských jeskyní," doplnil Bakovský.
 
Další týden se chystá na zámku akce Jeskyňáři na světle, lidé se budou moci seznámit s pomůckami speleologů i s prací Speleologické záchranné služby. Hranická radnice navíc nechala k výročí vytvořit také dokument.
 
Výročí připomene na konci června návštěvníkům přímo v jeskyních v Mramorové síni také česká kytarová kapela November 2nd, která odehrála svůj první koncert v roce 1995 právě ve zbrašovských jeskyních. Podle data tehdejšího vystoupení si skupina nakonec dala i své jméno. Prohlídky jeskyní doplní doprovodné akce a výstava Zpátky do jeskyně! Svá díla bude od července do října prezentovat výtvarník Michal Trpák.
 
Jeskyně, které leží v katastru bývalé obce Zbrašov, před sto lety objevili zbrašovský starosta Josef Chromý a jeho bratr Čeněk. V místě zvaném Na Baránce býval kamenolom a při pracích se v létě 1912 objevila ve stěně puklina, ze které o Vánocích začal vystupovat sloupec páry. Bratři se po Novém roce pustili do výzkumu, pomocí žebříků a lana zdolali 42 metrů hlubokou propast a počátkem března 1913 objevili na jejím konci neznámý jeskynní prostor, Jurikův dóm, který je zároveň největším prostorem jeskyní. Během jediného roku se jim podařilo objevit prakticky celý jeskynní systém.
 
Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou dnes součástí národní přírodní památky vyhlášené roku 2003 na území 7,74 hektaru. Unikátní jeskynní systém vznikl stejně jako nedaleká Hranická propast účinky uhličitých kyselek. Jeskyně jsou nejteplejšími v ČR s celoroční stálou teplotou kolem 14 stupňů.
 
zdroj ČTK