Stále víc dětí místo aktovek nosí školní batohy

V Česku v posledních letech ubývá dětí, kteří na zádech nosí klasické školní aktovky. Stále více rodičů svým ratolestem pořizuje školní batohy, které jsou prý praktičtější a mezi dětmi se těší rostoucí oblibě.

"Školním aktovkám ještě určitě neodzvonilo, ale z našich zkušeností víme, že školní batohy jsou v Česku mnohem víc žádanější než aktovky. Hlavním důvodem je jejich vyšší užitná hodnota a snadnější manipulace," řekl ČTK ředitel společnosti Topgal Radomír Brynda.
 
Topgal patří mezi největší prodejce školních batohů v Česku a aktovky kvůli klesající poptávce nemá v nabídce. Firma loni prodala 100.000 školních a studentských batohů a v tomto segmentu má zhruba poloviční podíl na tuzemském trhu.
 
Školní batohy mají podle Bryndy ve srovnání s aktovkami víc komor a větší úložný prostor. "Vnitřní uspořádání batohů je natolik kreativní, že si každý školák či student najde prostor na uložení láhve s pitím, svačinky, brýlí, tabletu i mobilního telefonu. U aktovek tolik možností nemá," podotkl Brynda.
 
Batohy lze podle Bryndy snadno otevřít a zavřít pomocí zdrhovadla, zatímco zapínání aktovek je komplikovanější. Batohy mají ergonomicky tvarovanou zadní část, takže jejich nošení je pro školáky a studenty pohodlné. "Batohy lze pomocí posunutí popruhů rychle upravit podle výšky dítěte, což je u aktovek s jednoduchou konstrukcí komplikované," dodal Brynda.
 
Společnost Topgal letos zkušebně zařadila do nabídky kombinaci školního batohu a aktovky, která je určena pro nejmladší školáky a snoubí v sobě výhody obou druhů tohoto základního vybavení školáka. "Je to mezistupeň mezi aktovkou a batohem. Má pevnou konstrukci, nicméně manipuluje se s ním příjemně, protože to není klasická aktovka s víkem a dvěma přezkami," řekl Brynda.
 
Důležitou roli při výběru školních batohů hraje jejich design. "Musí být zajímavý pro dítě a zároveň musí být praktický na údržbu. Chlapci mají rádi technické potisky, například letadla, děvčata zase různé motivy z pohádek, mystické motivy či zvířátka," uvedl Brynda, podle kterého letos dávají čeští zákazníci přednost batohům, jejichž barva je tmavá, což zřejmě souvisí s jejich snadnější údržbou. "Za rok či dva mohou být preference zase jiné," podotkl.
 
Výrobci se snaží, aby školní batohy byly lehké. "Naše nejlehčí batohy váží 900 gramů, cože je na jednu stranu konstrukční úspěch, protože váha většiny batohů přesahuje jeden kilogram. Na druhou stranu je to celkem jedno, protože když dítě do lehkého batohu uloží větší hračku nebo další krabičku s pastelkami, tak se váhový rozdíl smaže. Každopádně platí, že prázdný školní baton by neměl být těžší než 1,3 kilogramu," řekl Brynda.
 
Rodiče dětí při výběru školních batohů hledí hlavně na kvalitu. "Chtějí, aby batoh jejich dětem dlouho vydržel a jeho údržba byla snadná. Cena není při výběru rozhodující. Na ulici jsem nedávno zahlédl školní batoh, který jsme prodávali v roce 2001," dodal Brynda.
 
zdroj: ČTK