Prohlášení okresního soudu má dopad především na život pozůstalých. "Prohlášení za mrtvé má dopad do dědického práva, dosud tam neproběhlo dědické řízení. Běží jim také důchod, týká se to i nejrůznějších dávek či účtů. Může to mít dopad do spousty sfér a oblastí," řekl dnes ČTK předseda přerovského soudu Jan Novák. Na rozsudek napjatě čeká i rodina pohřešovaných. Svým příbuzným například zatím nemohli ani oficiálně uspořádat pohřeb.
Přerovský soud rozhodnutí dosud odkládal kvůli tomu, že čekal na pravomocný verdikt krajského soudu, který řeší případ manželů, jejichž těla se nenašla, jako vraždu. Ani po třech letech však soud ke konci nespěje. "Vrchní soud rozhodnutí podruhé zrušil a vrátil, bude tam jistě další odvolání. Může to být otázka dalšího minimálně roku i více," doplnil soudce Novák.
Zatímco u pohřešované ženy se dá čekat, že soud ji v září za mrtvou prohlásí, u jejího manžela to může trvat delší dobu. Jeho syn Pavel Nárožný se proti postupu soudu odvolal. Už dříve tvrdil, že jeho otec mrtvý není a pobývá v Americe, soudu hodlal i poskytnout adresy. O jeho odvolání musí nyní rozhodnout krajský soud.
Manželský pár zmizel v listopadu 2009. V jeho domě a garáži zůstaly jen krvavé stopy. V případu se původně vedle Pavla Nárožného zodpovídala i jeho matka Hana, která však loni v lednu zemřela. Podle obžaloby Nárožný se svou matkou manžele zabili, jejich těla naložili do auta a odvezli na neznámé místo. Svědčily proti nim jejich pachové stopy v autě zavražděných či výpověď souseda, který prý Nárožného viděl v osudnou noc ve voze. Doklady a platební karty zavražděných po čase našli exekutoři v klavíru Nárožné. Oba obžalovaní však vinu popřeli.
zdroj: ČTK