Přezouváte se v práci? V uzavřené neprodyšné obuvi nohy trpí a vzniká bromodóza
Bromodózu, neboli zápach nohou, způsobují bakterie, které většinou vznikají z nadměrného pocení nohou. To není problémem pouze letních měsíců, naopak. V zimě často chodíme v uzavřené obuvi, ve které se nohy potí. Především, pokud trávíme v teplých, neprodyšných botách celý den ve vytopené kanceláři. Naše chodidla jsou tak schopná denně vypotit až půl litru tekutiny. Při hromadění potu pak vznikají bakterie a plísně, které se rychle množí a vzniká známý pronikavý zápach.
Důležité je proto dodržovat několik základních pravidel, jak bromodóze předcházet i jak jí včas řešit. „V případě nadměrného pocení je důležitá nejen pravidelná hygiena, ale také vhodná obuv, změna návyků a používání správných antibakteriálních, protizánětlivých, antiperspiračních a deodorizujících přípravků, jako je například sprej Dezinox,“ říká MUDr. Jitka Řezáčová.
Hygiena na prvním místě, pomohou i koupele
Hygiena je v případě nadměrného pocení nohou na prvním místě. „Kromě pravidelné každodenní hygieny chodidel jsou vhodné také speciální koupele ve vodní lázni s octem, jehož kyselost vytváří pro bakterie i plísně nehostinné prostředí, nebo koupel s bylinkami jako je šalvěj či rozmarýn, které stahují póry na chodidlech a zároveň působí také proti plísním. Stejně důležitá je i péče o nohy, především pravidelné zastřihávání nehtů a odstraňování zatvrdlé kůže,“ radí dermatoložka MUDr. Jitka Řezáčová.
Nezůstávejte v zimních botách celý den v kanceláři
Nadměrné pocení a zápach nohou mohou mít na vině také nevhodné boty. Syntetické, neprodyšné materiály jsou na celodenní či dlouhé chození zcela nevhodné. Volte raději teplou, avšak prodyšnou obuv a přírodní materiály jako je například kůže. Pokud trávíte celý den v kanceláři, přezouvejte se. Zůstávat ve vytopených místnostech v obuvi určené na ven je častou příčinou problému se zápachem nohou. Vhodné je obuv také alespoň obden střídat, aby stihla dostatečně proschnout. Důležité je i místo, kam boty ukládáte. Nevhodné jsou uzavřené botníky bez možnosti proudění vzduchu.
V boji proti pocení nohou pomohou deodoranty a antiperspiranty
„Kromě dostatečné hygieny a vhodné volby obuvi pomohou také antiperspiranty určené přímo na oblast chodidel. Na výběr je široká škála produktů, zaměřte se však na složení. Pocení nohou je přirozený proces, který můžete zmírnit i přírodními produkty s bylinkami, které často pomáhají předcházet i dalším obtížím jako jsou například mykózy nohou,“ říká MUDr. Jitka Řezáčová. Z rostlin a bylinek, které pomohou vyřešit nejen vzniklý problém, ale zároveň nohy účinně chrání i preventivně, aby potíže nevznikly, jsou to především šalvěj, borovice, máta nebo tea tree.