"Máme registrovaných 50 posádek. Festival jsme veřejnosti otevřeli už od začátku. Chtěli jsme tento sport ukázat a představit tak, aby si to mohl každý vyzkoušet," řekl dnes ČTK ředitel festivalu Jaromír Maňák.
Závody jsou určeny pro širokou veřejnost, do dračích lodí tak usednou například posádky složené ze spolupracovníků z firem, spolků přátel či škol. Hladinu Laguny budou brázdit i čistě ženské posádky či policejní týmy. Do lodí usedne vždy 20 pádlujících, jeden bubeník a jeden kormidelník. V sobotu vyrazí na sprint dlouhý 200 metrů, v neděli je čeká kilometrová trať.
Závody patří mezi největší sportovní akce v regionu. Přípravy na klání mohou sledovat Přerované už několik týdnů. Za hlasitého bubnování účastníci pilují koordinaci svých pohybů na dračích lodích dlouhých 12,5 metru o váze zhruba 300 kilogramů na řece Bečvě. "Trénuje se už několik týdnů, každý tým má dva tréninky zdarma, mohou absolvovat i další jízdy. Je to především kvůli souhře, ta je nejdůležitější, aby všichni jeli stejně," doplnil ředitel závodu.
Závody čínských dračích lodí mají mytický základ v období před dvěma tisíci lety. Legenda vypráví o básníku, válečníkovi a filozofovi, který spáchal kvůli zármutku nad tehdejší korupcí sebevraždu skokem do řeky Milo. Když se o tom doslechli jeho přátelé, vypluli na svých rybářských lodích po řece a hledali jeho tělo. Aby zaplašili dravé ryby, bubnovali ve svých lodích a bušili do hladiny řeky pádly. Od těch dob si Číňané každoročně připomínají smrt básníka slavností dračích lodí ve výročí jeho smrti, pátý den pátého čínského měsíce.
zdroj: ČTK