Vyhláška přišla na řadu na dnešním zastupitelstvu až ve večerních hodinách. "Návrh nové vyhlášky vnímáme jako zásadní opatření pro zlepšení života obyvatel Přerova. Přerov by měl předpisy chránit veřejný zájem," uvedl zastupitel Richard Šlechta (Společně pro Přerov). Podle něj je v jejich názoru podporuje i nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého mají obce právo regulovat hazard a zakázat ho na svém území.
Opozice navrhovala, aby vyhláška byla platná od 1. ledna 2014. "Buďte prosím prozíraví a nedělejte ze zákazu hazardu volební téma pro rok 2014. Občané města Přerova hazard nechtějí," doplnil zastupitel. Koalici Společně pro Přerov podpořili i komunisté. "Občané Přerova hazard nepotřebují, budu hlasovat, aby vyhláška byla schválena a na území Přerova se hazard neprovozoval," doplnil Břetislav Passinger (KSČM).
Podle vedení Přerova má město hazard omezen tolik jako málokteré město. Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) navíc poukázal i na to, že příjmy z něj nejsou nezanedbatelné. Loni podle něj do sportu či kultury přišlo z těchto provozoven kolem 37 milionů korun, letos město získalo už 21 milionů korun. "Nejsem příznivec hazardu, ale ty příjmy tady jsou, jsou transparentně vydávány. Již letos tyto peníze zapojujeme do rozpočtu na rok 2013," podotkl primátor. Podle zastupitele Radovana Rašťáka (ČSSD) by město vyhláškou stejně hazard nevymýtilo.
Návrh nové vyhlášky nakonec neprošel, zvedlo pro ni ruku pouze 12 z 35 přerovských zastupitelů.
Přerov v uplynulých měsících omezil hazard na svém území třikrát. Zastupitelé postupně snížili nejen počet míst týkající se provozování výherních hracích přístrojů či videoloterijních terminálů, ale rozhodli i výrazně omezit reklamy na hernách.
V Přerově je nyní v provozu 84 hracích přístrojů - 76 jich je v hernách a osm v ostatních provozovnách. Ve městě zůstává v provozu 440 videoloterijních terminálů, které povoluje ministerstvo financí.
zdroj: ČTK