Kupujete nové vchodové dveře do domu či bytu? Pozor na nejčastější chyby
Pokud si pořizujete do domu nebo bytu nové vchodové dveře, je několik věcí, na které byste neměli zapomenout. Ne každé vstupní dveře totiž vyhovují bezpečnostním standardům. „Při výběru dveří lidé nejčastěji podlehnou lákavé ceně, nehledě na bezpečnostní rizika, která s sebou toto rozhodnutí nese,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení z firmy Next a odhaluje nejčastější chyby při výběru nových vstupních dveří.
1. Nízká bezpečnostní kategorie
Naprosto zásadní při výběru vchodových dveří by měly být jejich bezpečnostní parametry. „Zaměřte se především na bezpečnostní kategorie dveří. Obecně platí, že zlodějům odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ vysvětluje Ivan Pavlíček.
2. Nevyhovující protipožární ochrana
Pokud pořizujete nové vchodové dveře do bytu v bytovém domě, je dalším důležitým bodem při výběru protipožární certifikát dveří, který je nutností, protože slouží jako ochrana únikových cest v případě požáru. Protipožární dveře jsou proti ohni výrazně odolnější než běžné dveře, s certifikovanou garancí prohoří nejdříve za 30 minut, což je čas, který je zásadní nejen pro likvidaci požáru, ale i ochranu lidských životů a majetku. „Ušetřené peníze za nákup dveří bez protipožární certifikace se pohybují v řádech stovek, maximálně tisíců korun. Jde o zanedbatelné sumy ve srovnání s rizikem nulového pojistného plnění v případě požáru, kde může jít až o miliony či plnění za škody způsobené sousedům. Nemluvě o tom, že při tragických požárech v domácnostech každoročně zemřou nebo se zraní stovky osob,“ varuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next.
3. Levné dveře z hobby marketů
Při koupi nových vchodových dveří určitě není od věci zmapovat nabídky na trhu a vybrat variantu, která nejlépe odpovídá požadavkům. Volbou číslo jedna by ale určitě neměla být nejnižší cena a cesta do nejbližšího hobby marketu. „Dveře nemusí stát horentní částky, ale musí splňovat alespoň standardní kritéria bezpečnosti. Především mít odpovídající stupeň zabezpečení a vyhovovat protipožárním předpisům,“ říká Ivan Pavlíček. Levné dveře z hobby marketů tyto podmínky většinou nesplňují. Vždy si vyžádejte veškeré informace k vybraným dveřím, zajímat by vás měl zejména materiál dveří, počet jistících bodů a bezpečnostní a protipožární certifikáty.
4. Důvěra v podomní prodejce dveří
Maximálně obezřetní buďte v případě podomních prodejců, kteří často prodávají „bezpečnostní“ doplňky či kompletní dveře naprosto nevyhovující. Nejen, že nejsou spolehlivým zabezpečením vašeho bytu, ale často prodejci klamou údaji, kterými dveře vůbec nedisponují, jako je například u bytových vchodových dveří povinná protipožární ochrana či certifikáty bezpečnosti. Nevítaným bonusem pak může být i kopie klíče, kterou si od vašeho bytu nechají a mohou si pak kdykoliv snadno odemknout a byt vám snadno vykrást.