Co vytáčí zaměstnance v kancelářích?

Mít tak pohodlnou práci v kanclu, posteskne si mnoho lidí z výroby nebo služeb. Ale někdy je to i v kanceláři o nervy a o zdraví. Co zaměstnance v kancelářích vytáčí právě teď nejvíc? Klimatizace, rušivý hluk a opakující se technické dotazy neznalých kolegů.  

Chladiči a nechladiči
Především v horkých letních dnech se v klimatizovaných kancelářských prostorách pravidelně objevují spory mezi těmi, kteří chtějí mít v místnosti co nejnižší teplotu a těmi, kteří přes letní oblečení nechtějí navlékat svetry a ponožky. Neustálé přepínání klimatizace pak může způsobit neadekvátně vyhrocené vztahy – nastavení klimatizace je jednou z nejčastějších příčin hádek v kancelářích vůbec. Tento konflikt navíc zostřuje fakt, že tato malicherná příčina se často polarizuje na konflikt ženy versus muži. A není to pouze tím, že ženy si mohou v letním období dovolit chodit do práce v podstatně odlehčenějším oblečení, i když je svazuje přísný dress-code. I vědecké studie dokazují, že ženy jsou zimomřivější. 
Jak se s tím vypořádat? Zde nepomůže nic jiného než dohoda, případně přesvědčit zaměstnavatele o investici do dražší klimatizace, u které je možné individuálně nastavit teplotu v jednotlivých zónách.

Hluk a vyrušování
Rušivý vliv kolegů je často nesnesitelný, zejména v open-space kancelářích: přecházejí vám za zády, hlasitě sdělují své zážitky nebo telefonují. A vám pak trvá řádově desítky minut, než se zdaří opět se vrátit k plnému soustředění. Na soustavné rušení hlukem způsobeným kolegy si stěžuje třetina kancelářských pracovníků.
Co dělat? Klasické stavební úpravy jsou časově i finančně náročné, pomoci ale může chytrá a u nás poměrně nová technologie, tzv. sound masking. Řešení je založené na jednoduchém principu: rušivé vlivy okolí potlačuje nevtíravá tichá kulisa připomínající šumění větru. Nejrušivější je srozumitelná lidská řeč, takže pokud snížíme její zřetelnost, lidé v místnosti ji přestanou vnímat a pocítí výraznou změnu k lepšímu. Navíc tímto způsobem je možné zajistit i odstínění jednacích místností tak, aby z nich neunikalo nic „přes dveře“.

Kolegové, kteří nezvládají techniku
Ne, že by se na nic jiného než techniku kolegové neptali. Ale dotazy na to „jak se na počítači“ jsou obecně nejčastější. Pokud prokážete, že si s počítači nevykáte, stanete se cílem mnoha dotazů – počínaje tiskárnou, která netiskne (protože došel papír) a konče makry v tabulkách, která si dělají, co chtějí. A buďte si jistí, že dostanete přednost před věčně zaneprázdněným a nabručeným ajťákem.
V tomto případě je pomoc lehká – proškolení. „Počítačová gramotnost u nás sice stoupá, ale je smutným faktem, že ani mladí lidé, kteří se zdají být srostlí s technikou, většinou nemají zažitou základní počítačovou logiku ani znalosti požadované v praxi,“ konstatuje Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. „Zvláště markantní je to například v Excelu, kde si podle našich zkušeností 80 % lidí myslí, že běžné úkoly ovládá na slušné úrovni, rozumnou uživatelskou úroveň ale prokáže asi 20 % z nich.“